Schorzenia dotykające stóp oraz paznokci

Ludzkie stopy są w stanie być dotknięte przez rozmaite choroby. Spośród nich w większości wypadków, ponieważ w ponad połowie wypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Wskutek niej nasze paznokcie stają się żółte i wyraźnie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci sprzyja noszenie niewygodnego, szczególnie nadmiernie wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, której najczęściej ulegają osoby zmywające naczynia i namaczający dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego może powstać tudzież stan zapalny, zwany zanokcicą. Ostatecznie choroby wirusowe są w stanie spowodować brodawki płytek paznokciowych, jakich efektem może być brak wzrastania paznokcia. Wszelkie te schorzenia można odkryć oraz stosownie wcześnie je leczyć to właśnie dzięki przeróżnego typu badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom syntetycznym składu paznokcia. Schorzeniom tym wolno także zawczasu zapobiegać przez dobrą pielęgnację paznokcia, ale w razie konieczności też zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie często ulegają urazom mechanicznym. Pod taki specyficzny rodzaj urazu można podciągnąć też obgryzanie paznokci. Występuje naturalnie tylko u rąk, choć może jakiś cyrkowiec lub ewentualnie gimnastyk potrafiłby także obgryzać paznokcie u nóg. Jest bez wątpienia oznaką kolosalnego zdenerwowania oraz kiepskich nawyków, częściej napotykane u młodych ludzi. Obgryzać można też skórki w okolicach paznokci. 

Gdzie się udać, aby mieć piękne i zdrowe stopy?

By posiadać piękne oraz zadbane stopy, trzeba je oczywiście każdego dnia pielęgnować, jednak również zadbać o profesjonalne buty oraz leczenie chorób paznokci, jeśli takowe już na stopach występują. Jeśli niemniej jednak profilaktyka nie pomaga, polecamy gabinet podologiczny warszawa – podolodzy to lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni i paznokci. Wróćmy jednakże do dbania o stopy – jedną ze szczególnych form dbałości o stopy jest stosowanie trafnej diety. Co w związku z tym musimy jeść? Nieodzowne jest zapewnienie organizmowi stosownej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach oraz ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, w następnej kolejności żelaza z czerwonego mięsa bądź natki pietruszki, krzemu, którego przede wszystkim wiele jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady i migdałów, oraz cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście i kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *